Lady Clippers shine in big invite


Girls land in second place out of 15 teams

Amboy-LaMoille’s Kaitlynn Pankhurst takes a turn in the triple jump at the Mendota Gooden Invite on April 8. She was sixth in the event, and first in the long jump. (News photo)

 

MENDOTA – The Amboy-LaMoille girls’ track team proved its worth by finishing in second place out of 15 teams in the Don Gooden Invitational on April 8 at Mendota.

The Lady Clippers used four first-place finishes to help pile up 89 points, which was behind only Bureau Valley, which had 126 points. A-L also had one second-place finish and was third in two events.

The squad was dominant in the relay events, winning three of the four. Cassidy Corcoran, Sidney Corcoran, Ashley Althaus and Katelynn Pankhurst made up the winning 4x200 relay team that broke the tape in a time of 1:53.74.

The 4x400 foursome of Cassidy Corcoran, Pankhurst, Maddie Foster and Althaus had a winning time of 4:21.81, while the 4x800 group posted a first-place time of 10:43.69. Those runners included Megan Grady, Margaret Vaessen, Kaitlyn Ortgiesen and Erin Hosto.

Pankhurst had an individual first for the team, winning the long jump with a distance of 16-11.

Grady claimed A-L’s lone second-place finish in the 3200-meter run (12:21.95), while Althaus and Hosto took third in the 400-meter dash and 800-meter run, respectively.

The Clipper boys scored 22 points and finished 11th in the standings out of 16 teams. Princeton won the meet with 103 points.

A-L’s best finish belonged to Travis Eames with a fourth-place effort in the 300-meter hurdles with a time of 45.57.

April 8 – Gooden Invite

(girls)

Bureau Valley 126, Amboy-LaMoille 89, Hall 80, El Paso-Gridley 72.5, Sandwich 72, Byron 46, Hinckley-Big Rock 40, Mendota 31, Wethersfield-Annawan 31, Princeton 24, St. Bede 21, Kewanee 21, Durand-Pecatonica 18.5, Harvard 15, Fieldcrest 15

A-L 1st place: 4x200 relay (Cassidy Corcoran, Sidney Corcoran, Ashley Althaus, Katelynn Pankhurst), 1:53.74; 4x400 relay (Cassidy Corcoran, Pankhurst, Maddie Foster, Althaus), 4:21.81; 4x800 relay (Megan Grady, Margaret Vaessen, Kaitlyn Ortgiesen, Erin Hosto), 10:43.69; Pankhurst, long jump, 16-11

A-L 2nd place: Grady, 3200m run, 12:21.25

A-L 3rd place: Althaus, 400m dash, 1:03.76; Hosto, 800m run, 2:34.84

A-L 4th place: S. Corcoran, 100m dash, 14.54; Grady, 1600m run, 6:01.48

A-L 5th place: Vaessen, 1600m run, 6:14.01

A-L 6th place: C. Corcoran, 400m dash, 1:05.38; Ortgiesen, 800m run, 2:44.33; Kelynn Boyle, 3200m run, 13:52.72; Pankhurst, triple jump, 31-0

A-L 7th place: Allison Hicks, discus, 84-5

A-L 8th place: S. Corcoran, 200m dash, 29.59

(boys)

Princeton 103, El Paso-Gridley 73, Wethersfield-Annawan 72.5, Byron 66.5, Bureau Valley 63, Sandwich 53, Kewanee 50, Hall 45, Harvard 40, Mendota 28, Amboy-LaMoille 22, Somonauk 21, St. Bede 20, Hinckley-Big Rock 16, Durand-Pecatonica 14, Fieldcrest 14

A-L 4th palce: Travis Eames, 300m hurdles, 45.57

A-L 5th place: Tom Stamberger, 800m run, 2:07.69; Stamberger, 1600m run, 5:00.19; Brady Becker, discus, 127-0

A-L 6th place: 4x200 relay, 1:43.21

A-L 8th place: Robert Brittingham, 100m dash, 12.85; Kyle Hunter, shot put, 42-0


Video News
More In Sports